Plan Łodzi
Historia Łodzi
Ciekawe strony
Pamiątki i książki
o Łodzi
Galeria
Urząd Miasta Łodzi Łódź Turystyczna
 
 

Wystawa "Bunt materii"

Termin:

Data: od 29-06-2017 do 18-02-2018

Lokalizacja:

Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282

Adres:

, Łódź

Dane kontaktowe:

Strona www: www.muzeumwlokiennictwa.pl

Opis:

Rewolucja tkaniny artystycznej rozpoczęła się w Polsce – w ciągu niespełna półwiecza porzuciła ona swą utylitarną funkcję i stanęła w równym szeregu z dziedzinami sztuki czystej – malarstwem i rzeźbą. 

Wystawa będzie przeglądem piętnastu edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi – najważniejszej i jedynej tego typu prezentacji tkaniny artystycznej na świecie. Na ekspozycji zostanie przedstawionych blisko 30 prac najwybitniejszych twórców, w tym Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Sadleya, Jolanty Owidzkiej, Marii Chojnackiej, Katarzyny Józefowicz czy Izabeli Gustowskiej.

Wystawa przypomni historię tego niezwykłego wydarzenia, której kluczową częścią jest postać legendarnej założycielki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Krystyny Kondratiuk, głównej pomysłodawczyni Triennale – założycielki Muzeum i wielkiej entuzjastki nowego nurtu w sztuce włókna, zainicjowanego przez polskich artystów na początku lat sześćdziesiątych. To dzięki jej determinacji prace z Polski zostały zaprezentowane na I Biennale w Lozannie w 1962 r., gdzie dostrzeżono ich rewolucyjną odmienność od tradycyjnej, dekoracyjnej i wielkoformatowej sztuki gobelinowej. Krystyna Kondratiukowa już wtedy sygnalizowała konieczność zorganizowania w Łodzi „festiwalu tkaniny”, a w dziesięć lat później jej starania zaowocowały organizacją pierwszego Triennale.

Ekspozycja przybliży także zjawisko „polskiej szkoły tkaniny”, która w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. zrewolucjonizowała myślenie o tej materii artystycznej, dzięki czemu zyskała ona trzeci wymiar, czym nie tylko anektowała przestrzeń, ale także poszerzyła wachlarz wykorzystywanych materiałów, włączając je w obszar eksperymentalnych rozwiązań. Przeobraziła się tak bardzo, że często dyskutowano, czy wciąż zachowuje istotę swego medium.

Na wystawie znajdą się dzieła, które wyznaczały kolejne etapy i zmiany w rozwoju sztuki tkaniny. Założeniem ekspozycji jest pokazanie, jak wielorakie oblicza ma to medium, które oferuje twórcom tak szerokie bogactwo rozwiązań formalnych, że można mówić o jednej z najbardziej różnorodnych z dziedzin sztuki współczesnej. Na wystawie znajdą się realizacje artystów polskich i zagranicznych, bowiem Triennale swoją siłą oddziaływania obejmuje cały świat. W znacznej mierze zaprezentowane będą jednak dzieła twórców polskiej szkoły tkaniny oraz spadkobierców i kontynuatorów ich myśli, gdyż to w Polsce często kształtowały się główne nurty buntu wobec zastanych reguł w dziedzinie tkaniny unikatowej. 

Kuratorką wystawy jest Marta Kowalewska, historyk sztuki, kurator, wykładowca akademicki, kierownik Działu Tkaniny Artystycznej. Autorka licznych publikacji (ponad 60 artykułów, wywiadów i tekstów krytycznych) na łamach prasy fachowej i w katalogach wystawowych. Współpracowała z pismem „Art&Business”, przeprowadzając wywiady z największymi osobowościami polskiej sztuki współczesnej (m.in. Wojciechem Fangorem, Romanem Opałką, Stanisławem Fijałkowskim, Stefanem Gierowskim). Jej zainteresowania zawodowe dotyczą ściśle obszaru związanego z zagadnieniami sztuki współczesnej i najnowszej oraz tkaniny artystycznej, której problematykę zgłębia od kilkunastu lat, także jako wieloletnia współpracowniczka prof. Ireny Huml. W sferze zainteresowań są również koncepcje pedagogiczne Władysława Strzemińskiego jako współautora programu obecnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na tle programów innych ośrodków akademickich Europy I poł XX w. Temu tematowi poświęcona jest rozprawa doktorska, którą przygotowuje w Polskiej Akademii Nauk. Popularyzuje wiedzę o Polskiej Szkole Tkaniny, współpracując z zagranicznymi organizacjami: Toms Pauli Foundation w Lozannie oraz organizatorami Hangzhou Triennial of Fiber ART w Chinach. Właścicielka kolekcji francuskich ubiorów kobiecych z przełomu XIX i XX w. Słuchaczka obecnej edycji Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu w Warszawie.

Za aranżację wystawy odpowiada duet projektantów Kosmos Project (Ewa Bochen i Maciej Jelski). W ich dorobku znajdują się miedzy innymi: „Peekaboo”, wystawa ilustrowanych książek dla dzieci w Galerii Arsenał w Białymstoku i Safnahúsið - Culture House w Rejkjaviku; „Irrational Times”, w ramach Gdynia Design Days; wystawa "DOS - Disegnare Oggetti Sonori", Foyer Petrassi, Auditorium Parco della Musica, Rzym; wystawa "Common Roots Design Map of Central Europe", Design Museum, Holon, Izrael; wystawa "Podstawowe funkcje życiowe", Galeria Miejska Arsenał, Poznań; wystawa "Unpolished": Pavilion d'Arsenal, Paryż; Ventura Lambrate, Mediolan; wystawa "Kreatimm – Desgin to Go", Budapest Design Week, Budapeszt, Węgry.

www.muzeumwlokiennictwa.pl/wydarzenia/wernisaz-wystawy-bunt-materii,74