Plan Łodzi
Historia Łodzi
Ciekawe strony
Pamiątki i książki
o Łodzi
Galeria
Urząd Miasta Łodzi Łódź Turystyczna
 
 
Powrót do kategorii Rezerwaty przyrody
« Poprzedni obiekt·
 
 

Rezerwat "Polesie Konstantynowskie"

Adres:

ul. Krzemieniecka
Łódź

Opis:

Ścisły rezerwat przyrody „Polesie Konstantynowskie” stanowi relikt dawnej Puszczy Łódzkiej, zajmując powierzchnię 9,8 ha.

Rezerwat (o charakterze leśnym) został utworzony z inicjatywy Towarzystwa Przyrodniczego im. Stanisława Staszica w 1930 roku.  Jest to pierwszy tego typu obiekt utworzony w granicach miasta i należy również do najstarszych rezerwatów w Polsce. Stworzono go z myślą o ocaleniu fragmentu dawnego Lasu Miejskiego miasta Łodzi, który po I wojnie światowej przekształcono w park miejski (ob. im. Marsz. J. Piłsudskiego). Rezerwat znajduje się w południowej części kompleksu parkowego – od zachodu niemal sąsiaduje z łódzkim ZOO, granicę południową stanowi ruchliwa ul. Krzemieniecka i osiedle mieszkaniowe Karolew, na wschód od rezerwatu znajduje się Dom Opieki Społecznej oraz ogromna hala widowiskowa – Atlas Arena, zaś na północ – Aquapark Fala. Taka lokalizacja obiektu sprawia, że teren jest narażony na silną antropopresję i związane z nią zmiany w jego środowisku. Ze względu na specyficzny, podatny na zaburzenia ekosystem, wstęp do rezerwatu jest zabroniony – tylko raz do roku wolontariusze wchodzą na jego teren, aby pozbierać śmieci pozostawiane przez postronne osoby nielegalnie przekraczające ogrodzenie rezerwatu.

Największą ciekawostką przyrodniczą rezerwatu jest bluszcz zwyczajny, który oplata drzewa - czasem do wysokości 20 m. W rezerwacie znajdują się 4 pomniki przyrody: dąb szypułkowy o obwodzie 500 cm oraz trzy olsze czarne o obwodach 150, 130 i 135 cm.

Zdjęcia: Mapa: