Plan Łodzi
Historia Łodzi
Ciekawe strony
Pamiątki i książki
o Łodzi
Galeria
Urząd Miasta Łodzi Łódź Turystyczna
 
 
Powrót do kategorii Dla dzieci
« Poprzedni obiekt· Następny obiekt »
 
 

"Łódź Bajkowa" Miejski Szlak Tematyczny

Adres:


Łódź

Opis:

ZABIERZ DZIECI W PODRÓŻ SZLAKIEM „ŁODZI BAJKOWEJ”. PRZYPOMNIJ SOBIE SWOJE BEZTROSKIE CZASY, A DZIECIOM PRZEDSTAW KULTOWYCH ULUBIEŃCÓW: MISIA USZATKA, PLASTUSIA, MAŁEGO PINGWINA PIK-POKA, WRÓBELKA ĆWIRKA I INNYCH.


PRZYGODY KOTA FILEMONA


Filemon to mały, biały i bardzo ciekawski kotek, dla którego wiejski świat jest pełen niespodzianek i szalonych przygód. Filemon wraz ze swoim starszym kolegą Bonifacym są głównymi bohaterami bajki „Przygody kota Filemona”. Czarny kocur Bonifacy pomaga Filemonowi wyjść z opresji, a że jest od niego dużo starszy, zawsze dzieli się z kolegą życiowymi mądrościami. Postać kota Filemona została wymyślona przez pisarza i scenarzystę Marka Nejmana. W latach 1972-1981 w Se-ma-forze powstał serial zrealizowany w technice animacji rysunkowej. „Dziwny świat kota Filemona” - taki tytuł nosiła pierwsza seria trzynastu
odcinków, drugą, 26-odcinkową serię, zatytułowano „Przygody kota Filemona”.


ODSŁONIĘCIE RZEŹBY: 1 CZERWCA 2011
LOKALIZACJA: PRZED WEJŚCIEM DO MUZEUM KINEMATOGRAFII PRZY PL. ZWYCIĘSTWA 1
Autorzy: Ludwik Kronic (projekty plastyczne postaci ), Magdalena Walczak, Marcin Mielczarek (rzeźba).
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego.

MIŚ USZATEK


Miś Uszatek to wspaniały kumpel, który zawsze kiedy potrzeba, służy pomocą. A że ma niesfornych znajomych: Zajączka, Prosiaczka czy Króliczki, za każdym razem przeżywają jakąś ciekawą przygodę. Postać Misia Uszatka stworzyła w 1957 roku dwójka artystów: grafik Zbigniew Rychlicki wraz z pisarzem Czesławem Janczarskim. Pierwszy film pod tytułem „Miś Uszatek” powstał w 1962 roku według scenariusza
Czesława Janczarskiego, jednak największą popularność zdobył serial lalkowy z Uszatkiem dopiero w 1975 roku, gdy Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi rozpoczęło jego produkcję. Głosu serialowemu Uszatkowi użyczył niezapomniany aktor Mieczysław Czechowicz.


ODSŁONIĘCIE RZEŹBY: 24 PAŹDZIERNIKA 2009
LOKALIZACJA: PRZED SIEDZIBĄ CENTRUM INFORMACJI
TURYSTYCZNEJ W ŁODZI ORAZ BIURA PROMOCJI, TURYSTYKI I WSPÓŁPRACY
Z ZAGRANICĄ URZĘDU MIASTA ŁODZI PRZY UL. PIOTRKOWSKIEJ 87
Autorzy: Zbigniew Rychlicki (projekt postaci ) oraz Magdalena Walczak, Marcin Mielczarek (rzeźba).


PINGWIN PIK-POK


Mały pingwin Pik-Pok, mieszkaniec Wyspy Śnieżnych Burz, marzy o wielkich podróżach. Poznany pilot zabiera samolotem małego pingwinka, a na lotnisku opiekunem Pik-Poka zostaje Kasia - córka pilota. W ten właśnie sposób rozpoczynają się niesamowite przygody małego pingwinka Pik-Poka. Autorem niesamowitych przygód Pik-Poka jest Adam Bahdaj, a książka pt.: „Mały pingwin Pik-Pok” została
wydana po raz pierwszy w 1969 roku. Serial dla dzieci realizowano w Se-ma-forze w latach 1988-1992 i miał 26 odcinków. Postać pingwina zaprojektował Tadeusz Wilkosz - jednocześnie opiekun artystyczny serialu.
Narratorem i interpretatorem dialogów w serii jest Joanna Stasiewicz.


ODSŁONIĘCIE RZEŹBY: 23 WRZEŚNIA 2010
LOKALIZACJA: PRZED AQUAPARKIEM FALA PRZY AL. UNII LUBELSKIEJ 4
Autorzy: Tadeusz Wilkosz (projekt postaci ), Magdalena Walczak, Marcin Mielczarek (rzeźba).


ZACZAROWANY OŁÓWEK


Piotrek i jego piesek, bohaterowie bajki „Zaczarowany Ołówek”, w trakcie swoich niezliczonych wędrówek bywali w trudnych sytuacjach, ale zawsze z pomocą przybywał krasnal wraz ze swoim magicznym ołówkiem. Zaczarowany ołówek potrafił materializować wszystko, cokolwiek się narysowało. Dzięki temu wszystkie przygody Piotrusia i pieska kończą się szczęśliwie. Animowany serial rysunkowy „Zaczarowany Ołówek” został zrealizowany w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964-1977. Scenariusze powstały na podstawie pomysłów Adama Ochockiego. „Zaczarowany ołówek” liczy 39 odcinków, a od odcinka 27. serial posiada ciągłość fabuły – bohaterowie wyprawiają się na pomoc małemu rozbitkowi. Dzięki temu w 1991 roku zmontowano pełnometrażowy film „Podróż z zaczarowanym ołówkiem”, który wyświetlany był w kinach.


ODSŁONIĘCIE RZEŹBY: 25 WRZEŚNIA 2011
LOKALIZACJA: PRZED ŁÓDZKIM DOMEM KULTURY PRZY UL. TRAUGUTTA 18
Autorzy: Karol Baraniecki (projekty plastyczne postaci ), Magdalena Walczak, Marcin Mielczarek (rzeźba).

 

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK


Plastuś to ulepiony przez pierwszoklasistkę Tosię ludzik z plasteliny, który zamieszkał w piórniku. Razem
z piórnikowymi sąsiadami: Ołówkiem, Gumką Myszką, Stalówkami, Piórem, Scyzorykiem, Linijką i Kredkami
Plastuś przeżywa najróżniejsze przygody w szkole i w domu. Powieść „Plastusiowy Pamiętnik” napisała Maria Kownacka w 1936 roku, a bajka na podstawie powieści powstała w 1980 roku. Główną twórczynią serialu jest pani Zofia Ołdak, która napisała scenariusz, dialogi, po części stworzyła scenografię i wyreżyserowała całą bajkę. Głosu Plastusiowi użyczył znany i lubiany aktor, satyryk i reżyser Andrzej Zaorski.


ODSŁONIĘCIE RZEŹBY: 10 PAŹDZIERNIKA 2012
LOKALIZACJA: W SĄSIEDZTWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 173 I PLACU ZABAW W PARKU IM. HENRYKA SIENKIEWICZA
Autorzy: Adam Kilian (projekt postaci ), Marcin Mielczarek (rzeźba).TRZY MISIE


Kuba, Misia i Bartek to trzy urocze, pluszowe misie, które w lesie przeżywają liczne i niezwykłe przygody. „Trzy Misie” to polsko-austriacki serial animowany wyprodukowany przez Se-ma-for przy współpracy z Apollo Film Austria. Serial oparty jest na kanwie opowiadań Margarete Thiele. Powstały dwie serie - razem 26 odcinków. Z odcinków 14-26 zmontowano film „Niezwykłe przygody pluszowych misiów”. Reżyserem i scenografem „Trzech misiów” jest Tadeusz Wilkosz.

 

ODSŁONIĘCIE RZEŹBY: 25 LISTOPADA 2012
LOKALIZACJA: SKANSEN ŁÓDZKIEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ PRZY UL. PIOTRKOWSKIEJ 282
Autorzy: Tadeusz Wilkosz (PROJEKT POSTACI), Marcin Mielczarek (rzeźba).

 

MAURYCY I HAWRANEK


Las to nie tylko to, co widać na pierwszy rzut oka. Las to magiczny świat dla tych, którzy chcą go naprawdę poznać. Tak właśnie myślą tytułowi bohaterowie bajki „Maurycy i Hawranek”. Ci dwaj dzielni przyjaciele poznają zwyczaje mieszkańców lasu, jego nieodkryte tajemnice, a przy tym uczestniczą w niezwykłych przygodach. Serial lalkowy „Maurycy i Hawranek” oparty został na książce Zbigniewa Żakiewicza pt.: „Dwaj dzielni z Plimplańskiego lasu”. Zawiera 13 odcinków.


ODSŁONIĘCIE RZEŹBY MAURYCEGO I HAWRANKA: 18 maja 2013
LOKALIZACJA: ZOO, ul. Konstantynowska 8/10
Autorzy: Marian Kiełbaszczak, Antoni Bańkowski (PROJEKT POSTACI), Marcin Mielczarek (rzeźba).


PRZYGÓD KILKA WRÓBLA ĆWIRKA


Ćwirek to niezwykle ciekawy świata wróbelek, który uwielbia poznawać inne ptaki i zwierzęta. Ciekawość to jednak pierwszy stopień do... kłopotów, które mogą przybrać postać na przykład głodnego kota, gotowego schwytać małego wróbelka. Na szczęście wszystkie przygody małego Ćwirka kończą się happy endem.
Serial animowany „Przygód kilka wróbla Ćwirka” stworzony został w łódzkim Se-ma-forze w latach 1983-1989. Nakręcono 39 odcinków, w których bohaterem każdego odcinka jest inny gatunek ptaka. Głosu
wszystkim postaciom (jako narrator) użyczył aktor i artysta kabaretowy Jan Kobuszewski.


ODSŁONIĘCIE RZEŹBY WRÓBLA ĆWIRKA: 21 MARCA 2013 ROK
LOKALIZACJA: PALMIARNIA, al. Piłsudskiego 61
Autorzy: Marek Nejman, Ireneusz Czesny, Jerzy Stępień (PROJEKT POSTACI), Marcin Mielczarek (rzeźba).

Zdjęcia: