Plan Łodzi
Historia Łodzi
Ciekawe strony
Pamiątki i książki
o Łodzi
Galeria
Urząd Miasta Łodzi Łódź Turystyczna
 
 
Powrót do kategorii Atrakcje turystyczne
« Poprzedni obiekt· Następny obiekt »
 
 

"Wille i pałace" Miejski Szlak Tematyczny

Adres:


Łódź

Opis:

Zachęcamy do pobrania broszury o szlaku "Wille i Pałace" pod linkiem "Do pobrania" na naszej stronie głównej!


Poniższe opisy wzbogacone zostały o fotokody znajdujące się na tabliczkach informacyjnych. Aby odwiedzić strony mobilne konkretnych obiektów, należy zeskanować fotokod za pomocą swojego urządzenia mobilnego (telefonu, smartfonu, tabletu) i - podążając za podpowiedziami programu-dekodera - zapoznać się z bogactwem treści, jakie przygotowaliśmy w mobilnej wersji przewodnika po łódzkich zabytkach!

UWAGA: Wystąpiły chwilowe problemy z funkcjonowaniem systemu, fotokody umieszczone na tablicach informacyjnych na zabytkach nie są aktywne.

Aby skorzystać z treści mobilnego przewodnika o łódzkich zabytkach należy wejść na stronę http://lodz2.c2.mobilems.pl/ i z listy zabytków wybrać interesujący Państwa obiekt. Strona, opisy zabytków oraz materiały dźwiękowe dostępne są w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej).

Jeśli znajdują się Państwo przed konkretnym obiektem z tablicą fotokodową i chcą uzyskać więcej informacji o nim można również wejść na stronę http://2dkod.pl/ i ręcznie wpisać numer fotokodu, który znajduje się na tablicy.

Za utrudnienia przepraszamy.Początek XIX wieku. Do Łodzi, niewielkiego miasteczka w Królestwie Polskim, przybywają osadnicy ze Śląska, Brandenburgii, Saksonii, Czech i Moraw. Powstają wielkie tekstylne manufaktury. Symbolem Łodzi – zamieszkanej przez polską, żydowską, niemiecką i rosyjską społeczność – są odtąd dymiące, ceglane kominy i potężne jak zamkowe baszty – fabryczne wieże. Rosną fortuny przemysłowców: Poznańskich, Scheiblerów, Geyerów, Grohmanów, Biedermannów. Imponujące siedziby fabrykantów stają się świadectwem ich bogactwa i władzy. W ciągu niespełna 30 lat, tylko na głównej, reprezentacyjnej ulicy miasta – Piotrkowskiej, powstały pałace m.in. Maksymiliana Goldfedera, Juliusza Heinzla, Kindermannów, Schweikertów, Scheiblerów i Steinertów.

Do dzisiaj w Łodzi można zobaczyć ponad 200 fabrykanckich rezydencji. Dawne pałace są siedzibami najważniejszych łódzkich urzędów, instytucji, muzeów; ciągle jeszcze zachwycają przepychem, a ich wnętrza zadziwiają różnorodnością form. Warto wybrać się na spacer szlakiem „Wille i pałace”, przenieść się w czasy „Ziemi obiecanej” i na nowo odkryć ukryte piękno miasta.

 

1. Willa Józefa Richtera 
ul.  ks. I. Skorupki 10/12 

Willa wzniesiona w latach 1898-1899, prawdopodobnie według projektu Karla Seidla, stylowo nawiązuje do renesansu włoskiego. Na parterze usytuowano dwa salony, jadalnię z kredensem i bufetem oraz gabinet. Na pierwsze piętro prowadzi reprezentacyjna klatka schodowa. Dawniej znajdowały się tu sypialnie, saloniki i pokoje dziecięce. Piwnice rezydencji były przeznaczone na kuchnię, pralnię i magiel.   Od 1993 roku willa jest własnością Politechniki Łódzkiej.

fotokod

2. Willa Reinholda Richtera
ul. ks. I. Skorupki 6/8 

Willa wzniesiona w latach 1903-1904 według projektu podpisanego przez Ignacego Stebelskiego. Architektura budynku nawiązuje stylowo do renesansu niemieckiego.
Do wnętrz rezydencji prowadzi ozdobne wejście od ulicy ks. I. Skorupki. Z holu można przejść do dawnych reprezentacyjnych wnętrz, m.in. do jadalni i salonu, ogrodu zimowego oraz gabinetu. Piętro zajmowały pokoje mieszkalne, saloniki i sypialnie. Przy willi wybudowano również portiernię oraz bramę wjazdową. Rezydencję otacza park im. bpa M. Klepacza, w którym znajduje się wiele cennych okazów drzew, m.in. pomnikowy dąb zwany „Fabrykantem”. Obecnie mieści się tu Rektorat Politechniki Łódzkiej. 

fotokod

3. Willa Henryka Grohmana
ul. ks.bpa.W. Tymienieckiego 24/26

Willa wzniesiona w latach 1892-1893 prawdopodobnie według projektu Hilarego Majewskiego w stylu nawiązującym do włoskiego renesansu. Obiekt, powstały
w bliskim sąsiedztwie przędzalni, swoim wyglądem bardziej przypomina budynek fabryczny niż rezydencję. W holu wejściowym i salonie zachował się oryginalny wystrój utrzymany w duchu secesji wiedeńskiej. Najbardziej reprezentacyjny charakter miała sala balowa i koncertowa, w której często rozbrzmiewała muzyka znakomitych wirtuozów. Obecnie mieści się  tu Muzeum Książki Artystycznej. 

fotokod

4. Willa Edwarda i Matyldy Herbstów
ul. Przędzalniana 72

Neorenesansowa willa zbudowana w latach 1875-1876 prawdopodobnie według projektu Hilarego Majewskiego dla Matyldy - córki przemysłowca Karola Scheiblera oraz jej męża Edwarda Herbsta. Jest to typowa rezydencja fabrykancka, a wyposażenie wnętrz odzwierciedla upodobania łódzkich przemysłowców XIX/XX w. Na parterze znajdował się gabinet gospodarza, rokokowa sala lustrzana, jadalnia, pokój orientalny, gabinet myśliwski oraz dobudowana w okresie późniejszym sala balowa, z której można było przejść do ogrodu zewnętrznego i oranżerii. Na pierwsze piętro, które zajmowały pomieszczenia mieszkalne, prowadzi obszerna klatka schodowa. Do willi dobudowano budynek gospodarczy, a po przeciwległej stronie dziedzińca powstała stajnia i wozownia.  Obecnie w odtworzonych wnętrzach mieści się siedziba Oddziału Muzeum Sztuki. Zbiory obejmują kolekcję mebli i innych przedmiotów codziennego użytku pochodzących z dawnych rezydencji fabrykanckich z Łodzi i okolic. 

fotokod

5. Pałac Karola Wilhelma Scheiblera
Pl. Zwycięstwa 1  

Obiekt wzniesiony w 1855 roku jako parterowy dom fabrykanta; ostateczny charakter uzyskał w wyniku rozbudowy w latach 1884-86 według projektu Edwarda Lilpopa. Pałac należał do największego łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera. Neorenesansowa fasada kontrastuje z bogactwem eklektycznych wnętrz. Pomieszczenia na parterze, m.in. sala lustrzana i jadalnia oraz gabinet pana domu mają charakter reprezentacyjny. Na piętrze znajdowały się pokoje mieszkalne i taras. Za rezydencją rozciągał się zieleniec. Obecnie pałac jest  siedzibą Muzeum Kinematografii.

fotokod

6. Willa Oskara Kona
ul. Targowa 61/63

Neorenesansowa willa zbudowana w 1903 roku prawdopodobnie według projektu Franciszka Chełmińskiego; po 1918 r. własność Widzewskiej Manufaktury i siedziba jej prezesa Oskara Kona. Do wnętrza rezydencji prowadzi wejście osłonięte portykiem wspartym na dwóch kolumnach. Bogato wyposażone i zdobione salony nie zachowały się do dnia dzisiejszego. Przetrwały pozostałości sztukaterii, witraże i drewniane schody. Obecnie gospodarzem obiektu jest Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. To właśnie tutaj znajdują się słynne schody prowadzące do szkolnego kina, na których przesiadywali studenci „Filmówki”, m.in. Roman Polański, Krzysztof Kieślowski czy Andrzej Wajda.

fotokod

7. Pałac Rodziny Scheiblerów
ul. Piotrkowska 266/268  

Obiekt wzniesiony w 1845 roku pierwotnie jako piętrowy, klasycystyczny dom; reprezentacyjny charakter i neorenesansowy wystrój uzyskał w wyniku wielokrotnych przebudów dokonanych w latach 80. i 90. XIX wieku dla rodziny Scheiblerów. Bryłę pałacu wyróżniała narożna wieża nakryta namiotowym hełmem. Na parterze rozmieszczone były reprezentacyjne salony, jadalnia oraz sala lustrzana,  piętro zajmowały pomieszczenia prywatne domowników. Wnętrza  w znacznej części zachowały bogaty wystrój ze sztukateriami, polichromiami i majolikowymi piecami. Obecnie budynek jest użytkowany przez Politechnikę Łódzką.

fotokod

8. Pałac Roberta Schweikerta
ul. Piotrkowska 262 

Pałac wzniesiony w latach 1910-1912 r. według projektu Lwa Lubotynowicza jest przykładem rezydencji fabrykanckiej nawiązującej do założeń barokowych. Piętrowy budynek, położony między dziedzińcem a ogrodem, jest siedzibą Instytutu Europejskiego. Na parterze na szczególną uwagę zasługują dawne pomieszczenia reprezentacyjne - gabinet, salon i jadalnia, gdzie zachowały się oryginalne elementy wyposażenia i dekoracji. Interesujący jest witraż zajmujący okno klatki schodowej. Za pałacem rozciąga się ogród  w stylu francuskim z fontanną, rabatami i altaną.

fotokod

9.  Pałac Augusta  Haertiga
ul. Piotrkowska 236 

Pałac wzniesiony w latach 1895-1896 według projektu Franciszka Chełmińskiego
w stylu eklektycznym jest doskonałym przykładem śródmiejskiej rezydencji łączącej funkcję mieszkalną oraz biurowo-handlową. Na parterze mieścił się kantor fabryczny, piętra zajmowały reprezentacyjne salony. Do dziś zachowały się cenne elementy wystroju i wyposażenia, m.in. dawne piece majolikowe, sztukaterie, malowidła. W głębi posesji znajdował się budynek farbiarni i wykańczalni tkanin.  Przeprowadzone w ostatnich latach prace renowacyjne przywróciły dawny blask fasadzie i pałacowym wnętrzom.

fotokod

10. Willa Wilhelma Teschemachera
ul. Wigury 12    

Neorenesansowa willa zbudowana w latach 1890-1892 architekturą nawiązuje
do Palazzo Farnese w Rzymie. Parter zajmowały pomieszczenia reprezentacyjne,
na piętrze znajdowała się część mieszkalna. Wnętrza pochodzą z okresu międzywojennego, utrzymane są w stylistyce art deco. Na szczególną uwagę zasługuje oranżeria, gdzie możemy podziwiać fontannę z umieszczoną nad nią mozaiką z weneckiego warsztatu  Antonio Salviattiego. Obecnie gospodarzem obiektu jest PTTK.

fotokod

11.  Willa Jarischów
al. Kościuszki 88   

Kameralna willa austriackich przemysłowców wzniesiona w latach 1923-1925.
Centralną część fasady wyróżnia półokrągła, wysunięta nieco do przodu część budynku, zwieńczona sześcioboczną wieżyczką. We wnętrzach zachowały się piękne sztukaterie roślinne, kilka witraży oraz elementy dębowej stolarki drzwiowej.  Obecnie obiekt użytkuje Urząd Miasta Łodzi.

fotokod

12. Pałac Gustawa Adolfa Kindermanna
ul. Piotrkowska 151    

Rezydencja powstała w latach 1910-1911 według projektu Karla Seidla. Fasada, oblicowana piaskowcem, łączy elementy neoromańskie i neorenesansowe.
Fasadę budynku od strony frontowej urozmaica wykusz, a oficynę w elewacji zachodniej - arkadowa loggia. W budynku zwraca uwagę interesujący i zróżnicowany wystrój wnętrz z dobrze zachowanymi witrażami, kominkami, meblami. Okazale prezentuje się dwukondygnacyjny, obłożony boazerią hall z dawnym kominkiem i fontanną. Obecnie budynek zajmuje  Prokuratura Apelacyjna.

fotokod

13. Pałac Juliusza Kindermanna
ul. Piotrkowska 137/139    

Pałac wzniesiony w 1907 r. według projektu Karla Seidla. Architektura pałacu nawiązuje do renesansu. Fasada ozdobiona jest cenną mozaiką przedstawiającą
w sposób alegoryczny handel bawełną. Do pałacu prowadzi wejście z sieni przejazdowej. Do reprezentacyjnych salonów wchodziło się z obszernego hallu z fontanną i kominkiem. W dobrze zachowanych wnętrzach można podziwiać elementy stolarki i secesyjny witraż na klatce schodowej.

fotokod

14. Pałac Juliusza Heinzla
ul. Piotrkowska 104  

Pałac wzniesiony w 1880 r. według projektu Otto Gehliga łączył w sobie trzy funkcje: reprezentacyjną, mieszkalną, i handlową. Architektura budynku nawiązuje stylowo do renesansu włoskiego. Centralną część fryzu wieńczącego dach zdobi grupa trzech alegorycznych rzeźb kobiet symbolizujących Przemysł, Handel i Wolność. Na zapleczu pałacu znajdowała się fabryka, w której produkowano  tkaniny wełniane. Przebudowane wnętrza są obecnie siedzibą Urzędu Miasta Łodzi i Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

fotokod

15. Pałac Maksymiliana Goldfedera
ul. Piotrkowska 77    

Neorenesansowy pałac wzniesiony w latach 1889-1892 według projektu podpisanego przez Hilarego Majewskiego jest przykładem śródmiejskiej rezydencji. Na parterze mieścił się aż do lat dwudziestych XX w. „Dom Bankowy” M. Goldfedera. Na piętrze znalazły się salony z bogatym wystrojem, o różnorodnych formach stylowych, zachowanym do dziś.

fotokod

16. Pasaż  Ludwika Meyera
ul. Moniuszki    

Dawny prywatny pasaż należący do przedsiębiorcy Ludwika Meyera wytyczony i zabudowany luksusowymi willami w latach 1883-1887 prawdopodobnie według projektu Hilarego Majewskiego. Ulica jako pierwsza w mieście otrzymała elektryczne oświetlenie, a mieszkania wyposażono w instalację gazową i wodno-kanalizacyjną.

fotokod

17. Willa Gustawa Schreera
ul. Narutowicza 48    

Willa fabrykancka wzniesiona w latach 1891-1893 według projektu Gustawa Landau-Gutentegera. Architektura budynku nawiązuje do dojrzałego renesansu włoskiego. Wnętrza o charakterze mieszkalnym zachowały dekoracje neorokokowe i neorenesansowe.  W sąsiedztwie willi znajdował się budynek fabryczny należący do G. Schreera,  w którym produkowano wigonię (rodzaj przędzy używany m.in. do wyrobu pończoch).

fotokod

18. Willa Arnolda Stillera
ul. Jaracza 45    

Willa wzniesiona w latach 1891-1893 prawdopodobnie według projektu Hilarego Majewskiego, rozbudowana w latach 1899 - 1901. Stylem nawiązuje do północnego renesansu i manieryzmu. Ceglana elewacja kontrastuje z elementami tynkowanymi, a wysokie dachy mansardowe są urozmaicone szczytami o bogatych formach. Parter willi zajmowały pomieszczenia reprezentacyjne, m.in. jadalnia, salony, biblioteka, palarnia, na piętrze znajdowały się pomieszczenia mieszkalne. Budynek otoczony był ogrodem, którego fragmenty przetrwały do dziś.

fotokod

19. Willa Jakuba Kestenberga
ul. Sterlinga 26    

Willa wzniesiona w 1903 r. według projektu Franciszka Chełmińskiego w stylu neobarokowym z elementami secesji. Zróżnicowana faktura elewacji, asymetryczność i liczne dekoracje roślinne  wyróżniają obiekt  na tle surowych budynków fabrycznych. Budynek pełnił funkcję handlową oraz reprezentacyjno- mieszkalną. Na parterze znajdowały się pomieszczenia biurowe i kantor, a na piętrze pokoje mieszkalne ozdobione secesyjnymi sztukateriami. 

fotokod

20. Willa Leona Rappaporta 
ul. Rewolucji 1905 r. nr 44    

Jedna z najciekawszych siedzib fabrykanckich wzniesiona w 1905 roku. Bryłę budynku od strony zachodniej urozmaica wieża z bogatą ornamentyką w stylu secesyjnym. Wnętrza miały przeznaczenie mieszkalne i biurowo-administracyjne. Do dzisiejszego dnia zachowało się wiele secesyjnych dekoracji w postaci florystycznych zdobień ściennych.

fotokod

21. Pałac Alfreda Biedermanna
ul. Franciszkańska 1/5    

Pałac fabrykancki wzniesiony w latach 1910-1912 w stylu modernistycznym z nawiązaniami do architektury klasycystycznej. Parter budynku miał charakter reprezentacyjny, piętro pełniło funkcje typowo mieszkalne. Wnętrza zdobiły liczne dzieła sztuki z rodzinnej kolekcji Biedermannów. Obecnie pałac należy do Uniwersytetu Łódzkiego. Oprócz sal i pomieszczeń dydaktycznych znajduje się tutaj Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego, prezentujące pamiątki po najwybitniejszych pracownikach uczelni.

fotokod

22. Pałac Izraela Kalmanowicza Poznańskiego
ul. Ogrodowa 15    

Pałac powstał na podstawie projektu Hilarego Majewskiego z 1888 r. Obecny wygląd jest wynikiem rozbudowy w latach 1898 – 1903 według projektów Juliusza Junga i Dawida Rosenthala. Wystawna architektura pałacu nawiązuje do renesansu i baroku. Parter pełnił funkcje biurowo-administracyjne, a piętro zajmowały reprezentacyjne salony oraz apartamenty mieszkalne. Obecnie pałac jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi. Zwiedzając zabytkowe wnętrza można zapoznać się z historią i kulturą XIX wiecznej Łodzi, poznać fenomen wielokulturowej i wielowyznaniowej metropolii przemysłowej. Stała wystawa „Panteon Wielkich Łodzian” prezentuje sylwetki znamienitych postaci związanych z miastem: Juliana Tuwima, Władysława Reymonta, Aleksandra Tansmana, Jerzego Kosińskiego, Karla Dedeciusa, a także Artura Rubinsteina i Jan Karskiego. 

fotokod

23.   Pałac Karola Poznańskiego
ul. Gdańska 32  

Pałac wzniesiony w latach 1904-1908 według projektu Adolfa Zeligsona. W architekturze budynku przeplatają się motywy zaczerpnięte z renesansu, baroku  i secesji. Obiekt założono na planie podkowy z wewnętrznym dziedzińcem, otoczonym z trzech stron skrzydłami. Wnętrza zachowały oryginalny układ oraz wiele elementów wystroju i wyposażenia. Obecnie gospodarzem obiektu jest Akademia Muzyczna.

fotokod

24. Pałac Maurycego Poznańskiego
ul. Więckowskiego 36            

Pałac wzniesiony około 1900-1902 r. prawdopodobnie według projektu Adolfa Zeligsona. Architektura budynku nawiązuje do renesansu włoskiego. Masywna, zwarta bryła ozdobiona jest licznymi dekoracjami. Z dawnego wystroju wnętrza przetrwała klatka schodowa, witraże i marmurowe schody. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Sztuki. Zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego Sala Neoplastyczna stanowi inspirację dla nowych projektów artystycznych i działań edukacyjnych realizowanych w Muzeum.

fotokod

25. Willa Leopolda Kindermanna 
ul. Wólczańska 31/33   


Willa wybudowana w latach 1902-1903 według projektu Gustawa Landau-Gutentegera jest jednym z najpiękniejszych zabytków architektury secesyjnej w Polsce. Nieregularną i asymetryczną bryłę budynku podkreśla od strony ogrodu kolista wieża. Malownicza fasada pokryta jest motywami roślinno-     animalistycznymi. Wejście osłania portyk wsparty na dwóch filarach w formie pni jabłoni. Wnętrza zdobią dekoracje stiukowe z motywami liści kasztanowca, kwiatów, róży, jabłoni, irysów i maków. Obecnie willa jest siedzibą Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. 

fotokod

26. Pałac Wilhelma Lürkensa
al. Kościuszki 31/33   

Pałac wzniesiony w latach 1912-1913, według projektu architekta Alwilla Jankaua w stylu historyzującego modernizmu. Na parterze znajdowały się biura, na pierwszym piętrze pomieszczenia reprezentacyjne, a drugie piętro zajmowały apartamenty prywatne właścicieli pałacu, sypialnie i salony. Bogato urządzone wnętrza zachowały dekoracje sztukatorskie i piękne witraże. Za pałacem znajdowała się należąca do Lurkensa fabryka wyrobów dzianych i bawełnianych.

fotokod

Zdjęcia: