Plan Łodzi
Historia Łodzi
Ciekawe strony
Pamiątki i książki
o Łodzi
Galeria
Urząd Miasta Łodzi Łódź Turystyczna
 
 

Chała Wspaniała - Warsztaty Kuchni Żydowskiej

Dodano dnia 28.08.2011 , autor: Łódź Muzeum Rozproszone

Centrum Informacji Turystycznej wraz z Łódź Muzeum Rozproszonym organizuje szereg działań skierowanych do łodzian.  www.muzeumrozproszone.pl

Jak upiec tradycyjną żydowską chałę? Dlaczego na stole szabasowym znajdowały się dwie chały? Z czym można jeść chałę, a z czym się nie powinno? Z ilu warkoczy jest zapleciona chała? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych ze zwyczajami szabasowymi otrzymali uczestnicy warsztatów kulinarnych "Chała wspaniała". We wnętrzu Litera cafe każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w wypiekaniu chały. Przy każdym stoliku powstawało ciasto według tradycyjnego przepisu. Czy aby jajko było bez żadnej plamki? Czy mąka była dokładnie przesiana? Co właściwie znaczy koszerne i trefne i jakich zasad koszerności należało przestrzegać podczas przygotowywania szabasowej chały? Warsztaty pozwoliły nie tylko poznać poszczególne zwyczaje związane z chałą i szabasem, ale także - przez nawiązanie do tradycji i Tory - zrozumieć dlaczego są one istotne z punktu widzenia tradycji judaizmu.

 

Wszystkie chały były wspaniałe! Próbowaliśmy wybrać najpiękniejszą, ale nam się nie udało, zatem nagrodę książkową ("Kuchnia Żydowska Balbiny Przepiórko" autorstwa Piotra Bikonta) rozlosowaliśmy wsród wszystkich uczestników.