Plan Łodzi
Historia Łodzi
Ciekawe strony
Pamiątki i książki
o Łodzi
Galeria
Urząd Miasta Łodzi Łódź Turystyczna
 
 

III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt (29 września – 5 października)

Dodano dnia 01.10.2017

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt jest obecnie największym i jedynym wydarzeniem w Polsce, kompleksowo poświęconym sztuce animacji. Ideą festiwalu jest wzmocnienie rangi tej wielce pracochłonnej, szlachetnej i wymagającej dziedziny sztuki, która w dobie cyfryzacji i mediów zaczyna powoli odchodzić w zapomnienie, zarówno w teatrach lalek, jak i przy produkcji filmów. Jego misją jest prezentowanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnej animacji, konfrontowanie dokonań artystów polskich, europejskich i światowych, związanych z teatrem lalek i filmem animowanym, a przede wszystkim prezentacja niezwykłych efektów pracy animatorów. Zamysłem organizatorów festiwalu jest wyszukiwanie spektakli i filmów, które łączą te dwie dziedziny sztuki, bardzo często przenikających się nawzajem. 

Animacja według twórców AnimArtu to sztuka i rzemiosło, talent i cierpliwość, to dziedzina, której piękno w dużej mierze kształtowane jest poprzez wzorzec, tradycję i kontynuację tego cennego artystycznego fachu zgodnie z prawidłami relacji "mistrz-uczeń".

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt daje światowym twórcom możliwość zaprezentowania przed polską publicznością kunsztownej sztuki animacji. Są na niego zapraszani mistrzowie w swojej dziedzinie, dlatego dla krajowych twórców to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się technikom ich pracy w celu implementowania nowoczesnych i niespotykanych na gruncie polskim rozwiązań. Z drugiej strony prezentowane są dokonania młodszych wiekiem i doświadczeniem artystów, którzy mogą podpatrywać, poszerzać widzenie animacji i kształcić własną technikę. Zróżnicowanie grona zaproszonych artystów zarówno pod względem doświadczenia, specjalizacji czy kręgu kulturowego daje ogromny potencjał ukazania szerokiego spektrum gatunków i technik animacyjnych, tj. marionetkowa (oddana do użytku w grudniu 2014 roku główna sala widowiskowa Teatru Lalek Arlekin ma unikatowe w skali kraju możliwości animacyjne np. umożliwia granie lalkami podwieszonymi na prawie trzymetrowych niciach); teatr cieni; bunraku; lalki żyworękie; maska; lalki stolikowe; kukły; mupety; lalki trickowe a także animacja animantów nieoczywistych, takich jak przedmioty codziennego użytku.

Różnorodność artystów i stosowanych przez nich technik owocuje również wielością tematów, w tym twórczą interpretacją klasycznych dzieł polskich i światowych. Tradycja łączy się na AnimArcie z nowoczesnością, młodzi adepci zawodu mogą szukać inspiracji u mistrzów animacji, a ci drudzy korzystać ze świeżego spojrzenia na sztukę, prezentowanego przez studentów i absolwentów szkół artystycznych.
Głównym celem artystycznym festiwalu jest jednak nie tylko demonstracja mistrzowskich osiągnięć animacji, ale także poszukiwania takich dzieł, w których osobne dziedziny sztuki, takie jak film i teatr, przenikają się, czerpiąc z dokonań i rozwiązań technicznych drugiej dziedziny. Takie ustawienie festiwalowej selekcji, czyli konfrontowanie animacji teatralnej z filmową i poszukiwania wspólnych płaszczyzn tworzenia, czyni to wydarzenie interdyscyplinarnym i unikatowym, nie tylko w skali Polski, ale także świata.

W zakresie animacji filmowej dominującą techniką będzie tzw. animacja poklatkowa (ang. stop motion), gdyż jest ona najbliższa technikom teatralnym. Filmowany obraz powstaje w przestrzeni rzeczywistej, a animowane formy swój rodowód wywodzą z technik teatralnych.
Festiwal AnimArt jest w pewnym sensie kontynuacją i ewolucją organizowanych przez teatr dwóch potężnych festiwali: (od 1999 r.) Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy i (od 2006 r.) Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej „TrotuArt”. Oba były wysoko cenione zarówno przez publiczność, jak i władze czy media.

***

W trzeciej edycji AnimArtu zobaczymy 26 teatrów z 12 krajów, w 33 pokazach na 3scenach Teatru Lalek Arlekin i na rynku łódzkiej Manufaktury. Zebraliśmy w jednym tygodniu najciekawsze spektakle dla najmłodszych, rewelacyjny zestaw przedstawień dla dorosłych i przedstawiania familijne - dla każdego widza. Poza przedstawieniami ze świata, zaprezentujemy też to, co najbardziej wartościowe powstało w polskim teatrze lalkowym w ostatnich sezonach.

W 2017 roku powracamy do pierwotnej idei konkursu. Stąd spektakle będzie można oglądać w kilku nurtach. Cykl prezentacji widowisk Re//Master – to nasze pokazy mistrzowskie. Zespoły, które jeszcze nigdy nie gościły w Polsce, ale które w Europie i na świecie, cieszą się już ogromnym uznaniem. Będzie to więc jednyna możliwość, żeby zobaczyć międzynarodowy zespół francuskiego teatru Plexus Polaire z przedstawieniem „Cendres/Ashes/Proch” dla dorosłych, wyprodukowanym przy współudziale jednego z najgenialniejszych lalkarzy świata Philippe`a Genty oraz rewelacyjną wersję „Mahabharaty” hinduskiego teatru Katkatha Puppet Arts Trust, wykorzystującą różnego rodzaju lalki, maski, taniec i grę w żywym planie. Oba zespoły zostały w tym i poprzednim roku wyróżnione specjalnymi grantami na produkcję teatralną przez największy festiwal teatrów lalkowych na świecie – w Charleville-Mezieres. W Re//Animacjach, czyli cyklu konkursowym, zobaczymy nie mniej uznane przedstawienia i teatry – z Polski, ale także z Chile, Włoch, Niemiec, Izraela, Argentyny, czy Hiszpanii – są wśród nich m.in. teatr Silencio Blanco, UnterWasser, Ariel Doron, Compagnia Walter Broggini czy Cinema Sticado. W plenerze planujemy nasze Re//Akcje, czyli kilkukrotnie wyjdziemy do widzów z teatrem w przestrzenie miejskie – po dwa występy dadzą Amanitas, Los Fuegos i The Wallers. W ciągu dnia, w inauguracyjny weekend zaprosimy najmłodszych do naszej Re//Publiki, czyli festiwalowego AniMiasteczka Animacji – na Rynku Manufaktury, gdzie każdy będzie miał okazję porozmawiać z twórcami, na co dzień pracującymi z lalkami i spróbować swoich sił w tej atrakcyjnej i wymagającej dziedzinie sztuki. Dla zainteresowanych szerzej problematyką współczesnej animacji razem zPolUnimą przygotowujemy Re//Aktywacje, czyli panel dyskusyjny pt. „Polski teatr lalek a awangarda”, z udziałem dużej grupy gości, polskich szefów i reżyserów teatrów lalkowych i teatrów animacji.
Po szczegóły zapraszamy do programu AnimArtu. Spędźcie ten tydzień z nami! Teatr jest tam, gdzie AnimArt!

***
Zespoły teatralne AnimArt 2017

Re//Master - pokazy mistrzowskie:
Plexus Polaire (Francja)
Katkatha Puppet Arts Trust (Indie)


Re//Animacje – pokazy konkursowe:
Silencio Blanco (Chile)
Cinema Sticado Collective (Hiszpania)
Compagnia Walter Broggini (Włochy)
Ariel Doron (Izrael/Niemcy)
Valeria Guglietti (Argentyna)
UnterWasser (Włochy)
Associazione Culturale La Bottega Teatro (Włochy)
Bajkamela (Serbia)
Laura Bartolomei (Włochy)
The Galilee Multicultural Theater (Izrael)
I Burattini di Luciano Gottardi (Włochy)
Manija Teatro (Hiszpania)
Teatr Figur Kraków (Polska)
Teatr Puppetterra (Polska)
Studio i-art-i – Tadeusz Wierzbicki (Polska)
Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze (Polska)
Teatr Animacji FalkoShow (Polska)
LALE.Teatr (Polska)
Grupa Coincidentia (Polska)
Teatr Lalki i Aktora Kubuś (Polska)
Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi (Polska) – poza konkursem


Re//Akcje:
Teatr Amanitas (Czechy)
Teatr Ognia Los Fuegos (Polska) 
The Wallers (Polska)

 

Harmonogram Festiwalu do pobrania: http://www.teatrarlekin.pl/images/AnimArt/ANIMART2017/harmonogram_animart2017.pdf


Źródło: http://www.teatrarlekin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=152&Itemid=306&lang=pl