Plan Łodzi
Historia Łodzi
Ciekawe strony
Pamiątki i książki
o Łodzi
Galeria
Urząd Miasta Łodzi Łódź Turystyczna
 
 

Festiwal Łódź Czterech Kultur (8 – 17 września)

Dodano dnia 11.09.2017

Najbardziej łódzki z łódzkich – Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego w 2002 roku z inicjatywy Witolda Knychalskiego i nawiązuje do czterech kultur, które wywarły wpływ na rozwój Łodzi. Na przestrzeni 15 lat festiwalem kierowały różne osoby, a jego organizatorami były rozmaite fundacje i instytucje. Mam nadzieję, że jakiś kulturoznawca solidnie opisze i przeanalizuje wydarzenia i działania podejmowane przez wszystkie te lata, bo działo się naprawdę dużo, choć – co tu  kryć – były różne pomysły na rozwój tego festiwalu. Mimo to jednego można być pewnym: nie ma w Łodzi drugiego tak rozpoznawalnego i jednocześnie tak łódzkiego festiwalu, głęboko zakorzenionego w historii miasta. To dzięki niemu w całej Polsce wiadomo, że Łódź była i pozostaje miastem wielokulturowym, które współtworzyli Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. I choć wtedy – w XIX wieku, jak i dziś wśród mieszkańców Łodzi można wskazać więcej narodowości czy grup etnicznych, to cztery historyczne kultury odcisnęły ślad, którego nie da się pominąć. 

W tym roku organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, co bardzo mnie cieszy, bo naszym statutowym celem jest  popularyzowanie  dorobku różnych kultur, a także promowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi.  Za tegoroczny program odpowiada czterech kuratorów: Teresa Latuszewska-Syrda, Przemysław Owczarek, Jakub Porcari i Marcin Tercjak.  To oni zbudowali ciekawy, interdyscyplinarny program, którego motywem przewodnim jest „Alfabet dialogu”. Wracamy do korzeni, na Stare Miasto, które było kolebką Łodzi, ale będziemy też w wielu innych zakątkach miasta, na dalekim Widzewie (Wi-MA), na Górnej (Centralne Muzeum Włókiennictwa), na Polesiu (Klub Wytwórnia), na Bałutach (Centrum Dialogu) i w Śródmieściu (Teatr Nowy, OFF Piotrkowska). Czekają na Państwa  wydarzenia muzyczne, teatralne, filmowe, nie zabraknie literatury i sztuk wizualnych. Będą też lekcje o wielokulturowej Łodzi dla szkół, gra miejska, dwie konferencje naukowe i spotkania o łódzkich czterech kulturach.

Ale nie zamykamy się w przeszłości – miasto dynamicznie się rozwija i zmienia. Chcemy, by ten festiwal był zanurzony we współczesności, w tym, co dziś jest ważne dla mieszkańców Łodzi, Polski, Europy. By bazując na historii, był skierowany ku przyszłości.

Tegoroczna edycja to swoisty łódzki Alfabet Dialogu, abecadło, które pozwoli nam składać kolejne litery i budować złożone opowieści o Łodzi i świecie XXI wieku.

Mamy nadzieję, że mieszkańcy Łodzi licznie wezmą udział w proponowanych przez nas festiwalowych wydarzeniach. Czekamy też na uwagi i opinie. Chcielibyśmy, by Państwo współtworzyli ten najbardziej łódzki z łódzkich festiwali.

Joanna Podolska
Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Źródło: www.4kultury.pl/o-festiwalu

 

PROGRAM FESTIWALU DOSTĘPNY NA www.4kultury.pl/program

oraz do pobrania: www.4kultury.pl/images/program_.pdf