Plan Łodzi
Historia Łodzi
Ciekawe strony
Pamiątki i książki
o Łodzi
Galeria
Urząd Miasta Łodzi Łódź Turystyczna
 
 

ŁKA odkrywa Tomaszów – cykl bezpłatnych wycieczek pociągiem do Tomaszowa Maz.

Dodano dnia 09.07.2017

Wakacyjne, ekologiczne wycieczki dla mieszkańców województwa łódzkiego

A może byśmy tak, najmilsi, wpadli na dzień do Tomaszowa?
Łódzka Kolej Aglomeracyjna organizuje w lipcu i sierpniu cztery przyrodnicze wycieczki do Tomaszowa Mazowieckiego, na które zaprasza mieszkańców województwa łódzkiego. Będą one wypełnione atrakcjami i – co ważne – nieodpłatne.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna, jako nowoczesny przewoźnik, stara się nie tylko o zapewnienie najwyższego standardu przejazdów. Popularyzuje także ekologiczne sposoby podróżowania, a jednocześnie dołącza się do upowszechniania wiedzy na temat atrakcji przyrodniczych i historycznych regionu łódzkiego. Dlatego też zorganizowała serię wyjazdów dla kilkuset chętnych na niezwykłą, choć całkiem niedaleką przygodę w urokliwym rezerwacie Niebieskie Źródła, tajemniczych Grotach Nagórzyckich i Skansenie Rzeki Pilicy. Łódzka Kolej Aglomeracyjna pozyskała na ten cel wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Kontynuuje tym samym współpracę, która w poprzednich latach zaowocowała udanymi projektami: EkO-Kolej i Łódzkie Łączy z Przyrodą.  W tym roku zaplanowano serię ekologicznych wycieczek.

NIEBIESKIE ŹRÓDŁA

Tomaszów Mazowiecki nierozerwalnie związany jest z wodą. Obok potężnej Pilicy, Wolbórki czy rzeki Czarnej, dumą i jednym z symboli Tomaszowa jest rezerwat wywie­rzyskowy Niebieskie Źródła.

Wywierzyska to niezwykle atrakcyjne dla widza formy krasowe złożone ze źródeł wybijających wodę z warstw wapienia, dzięki czemu jest ona niezwykle czysta, a poprzez pochłanianie części promieni słonecznych, sprawia wrażenia turkusowej.

Duże zainteresowanie wzbudzają też wy­woływane przez źródła ruchy piasku na dnie stawów. Niezwykły spektakl obserwujemy w pięknym lesie olchowym zamieszkałym przez wiele gatunków ptaków.

GROTY NAGÓRZYCKIE

Groty znajdują się w miękkim piaskowcu - pozostałości erozyjnej Gór Świętokrzyskich przetransportowanej tu przez zjawiska lodowcowe. Drobny, czysty piasek tworzący skałę nadaje się idealnie do produkcji szkła, stąd nazywany jest piaskiem „szklarskim”. Właśnie w celu jego wydobycia, mieszkańcy zaczęli drążyć tunele w zboczu jednego ze wzgórz, a wydobyty surowiec sprzedawano lub przeznaczano na cele budowlane.

Z uwagi na wrażliwość skały na wilgoć i wstrząsy była to praca bardzo niebez­pieczna. Z tego powodu na wiele lat groty zamknięto. Teraz dzięki inwestycji unijnej możemy w bezpieczny sposób podziwiać wspólne dzieło ludzkich rąk i natury.

SKANSEN RZEKI PILICY

Skansen Rzeki Pilicy to bogata skarbnica wie­dzy na temat życia nad rzeką.

Tu doskonale możemy zobaczyć jak, wraz z rozwojem cywilizacji, zmieniał się zakres wykorzystania rzeki przez mieszkańców nadpilickich miejscowości.

Tu także można zobaczyć obiekty historycz­ne sprowadzone z okolicznych miejsc m.in.. militaria wydobyte z rzeki oraz przepiękny budynek stacyjki kolejowej.

Jest to jedno z tych muzeów, które pokazuje szeroki zakres działania człowieka w okre­ślonym miejscu. W tym przypadku, nad brze­gami Pilicy.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Terminy wycieczek: 15 lipca, 29 lipca, 12 sierpnia, 26 sierpnia

Każda wycieczka rozpoczyna się i kończy na dworcu Łódź Fabryczna o godzinie 8:30, kończy o 19:00

Bilety  wycieczkę w dniu 15 lipca dystrybuowane są w następujący sposób,:
100 biletów w Centrum Obsługi Pasażera od wtorku 11 lipca od godziny 16:30 do godziny 18:00 oraz 12 i 13 lipca w godzinach 8:00-16:00
20 biletów do wygrania w konkursie na naszej stronie facebook.com/KolejLodzkie

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 bilety.

Można wziąć udział tylko w jednej wycieczce.
 

W trakcie wycieczki prosimy o:

  1. nieodłączanie się od grupy
  2. nie spożywanie alkoholu
  3. dobrą zabawę i zadawanie pytań - z chęcią wyjaśnimy wszelkie wątpliwości

Zalecamy zabranie ze sobą

- wygodnego obuwia, 

- ciepłego okrycie (w grocie jest zimno!, temperatura odczuwalna to ok 8-10 stopni C)

- środka odstraszającego owady, ( w rezerwacie zdarzają się meszki, komary itp. latające zwierzątka)

 

Źródło: www.lka.lodzkie.pl/LKA-Odkrywa-Tomaszow