Plan Łodzi
Historia Łodzi
Ciekawe strony
Pamiątki i książki
o Łodzi
Galeria
Urząd Miasta Łodzi Łódź Turystyczna
 
 

Świąteczny spacer po Łodzi

Dodano dnia 10.05.2017

Świąteczny spacer po Łodzi

Z okazji Święta Łodzi, w poniedziałek 15 maja Miasto Łódź i Fundacja Ulicy Piotrkowskiej zapraszają na wydarzenia:

O godz. 13.15 przy Placu Wolności odbędzie się uroczystość przy obelisku „Pomnik Ulicy Piotrkowskiej”. Jak co roku, do obelisku dokładany jest płaski element w kształcie łódki. Kolejna, centymetrowej grubości płytka, spowoduje, że obelisk „urośnie” do wysokości 194 cm.

Obelisk o wysokości 185 cm ustawiono 16 maja 2008 r. z inicjatywy Marka Janiaka – ówczesnego prezesa Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Upamiętnił 185. rocznicę przemianowania starego traktu piotrkowskiego na ulicę Piotrkowską.

O godzinie 17.00 rozpocznie się specjalny spacer po Łodzi z przewodnikiem. Zbiórka przy ławeczce Tuwima przy Piotrkowskiej 104.

Trasa obejmuje ważne dla historii miasta miejsca: ulica Piotrkowska - plac Wolności - Stary Rynek – Manufaktura.

Ulica Piotrkowska jako historyczny ślad traktu łęczycko-piotrkowskiego, wzdłuż którego wytyczono główną ulicę nowej Łodzi w drugiej dekadzie XIX wieku, plac Wolności to serce Nowego Miasta zaprojektowanego przez Rajmunda Rembielińskiego, które rozciągało się w kierunku południowym wzdłuż Piotrkowskiej, gdzie powstała osada przemysłowa Łódka. Stary Rynek jest kolebką Łodzi rolniczej, która – choć była miastem od czasów średniowiecznych– przez kilkaset lat nie miała więcej niż 1000 mieszkańców. I wreszcie znajdująca się w pobliżu Manufaktura jako symbol potęgi Łodzi włókienniczej II połowy XIX wieku, miasta przemysłowego, które rozwijało się w niezwykłym tempie – od 15 tysięcy mieszkańców w 1850 roku do ponad 500 tysięcy ludności na przełomie XIX i XX wieku!

Przypomnijmy, że statutowe Święto Łodzi, 15 maja, odnosi się do najstarszego dokumentu lokacyjnego miasta z 1414 roku, wydanego w dzień św. Zofii przez Kapitułę Włocławską. Ówczesny właściciel dóbr, biskup Jan Kropidło uznał, że miasto ma zostać złożone w obrębie wsi Łodzia, nad rzeką Ostrogą (późniejsza Łódka) i od niej przyjąć nazwę. Dla uzyskania pełni uprawnień miejskich potrzebny był jeszcze przywilej monarszy. Na prośbę biskupa Jana Pelli wydał go Władysław Jagiełło „ipso die Sancte Marthe” (w dzień św. Marty) 29 lipca 1423 r. w Przedborzu. Król oświadczył, iż miasto Łódź (już nie Ostroga, która to nazwa nie utrzymała się) ma pod względem prawnym wzorować się na Łęczycy i przeniósł je z prawa polskiego na niemieckie, uwalniając wójta i wszystkich mieszkańców od jurysdykcji urzędników ziemskich. Dlatego popularne Urodziny Łodzi organizowane są zwykle w końcu lipca w rocznicę nadania praw miejskich.