Plan Łodzi
Historia Łodzi
Ciekawe strony
Pamiątki i książki
o Łodzi
Galeria
Urząd Miasta Łodzi Łódź Turystyczna
 
 

42. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2017 – Hala Expo, 10 – 12 marca

Dodano dnia 05.03.2017

10 marca w Łodzi odbędzie się wyjątkowy festiwal. Już po raz 42 spotkają się na nim miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku. Spotkają się, żeby wspólnie słuchać muzyki, grać i śpiewać. Yapa to największe takie wydarzenie w Polsce i jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju. Jego początki sięgają lat 70., kiedy w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego „PŁazik” Politechniki Łódzkiej zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Od tamtego czasu Yapa wpisuje się w kalendarz jako jedna z najważniejszych imprez kulturalnych zarówno w Łodzi jak i w Polsce. Zmiany miejsc organizacji imprezy, wyzwania związane z rozwijającą się techniką estradową i z dostępnymi środkami przekazu, a wreszcie zmiana ustroju Państwa nie przeszkodziły w organizowaniu kolejnych edycji. YAPA zaczęła żyć własnym życiem, zdobywając popularność w środowiskach akademickich, turystycznych i harcerskich w całej Polsce.

Dzisiejsza Yapa w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70. Teraz to duży festiwal, w którego organizacji uczestniczy ponad 100 wolontariuszy (członków SKT „PŁazik”, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi). Dzisiaj, aby zadowolić publiczność, nie wystarczy już improwizacja z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak. Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi. Informacja na temat rezerwacji noclegów dostępna jest na stronie festiwalu w zakładce „Noclegi”.

Yapa to też miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. Zgłoszenia organizatorzy przyjmują do 3 marca.

Program

Piątek, 10 marca, godz. 19:00

  Jerzy Bożyk
  Siudma Góra
  Shantażyści
  Egon Alter

  Wykonawcy konkursowi

  Tomasz Lewandowski

Sobota, 11 marca, godz. 12:00

  Celtic Tree

  Wykonawcy konursowi

Sobota 11 marca, godz. 19:00

  Monika Kowalczyk
  Apolinary Polek
  Słodki Całus od Buby

  U Pana Boga za Piecem
  Zbyszek Stefański (Bez Jacka) i Wojciech Michalski
  Lubelska Federacja Bardów

  Mateusz Rulski – Bożek
  Grzmiąca Półlitrówa

Niedziela, 12 marca, godz. 13:00

  Werdykt Jury
  Nic Wielkiego
  Laureaci
  Łukasz Nowak (Caryna) i Przyjaciele

Źródło: www.yapa.art.pl/2017/