Plan Łodzi
Historia Łodzi
Ciekawe strony
Pamiątki i książki
o Łodzi
Galeria
Urząd Miasta Łodzi Łódź Turystyczna
 
 

Artykuły

Arturówek Dodano dnia 18.04.2002 , autor: Ryszard Bonisławski
 

Południowa część Lasu Łagiewnickiego położona nad stawami, pomiędzy ulicami Wycieczkową i Łagiewnicką to popularny w naszym mieście Arturówek. Jego dzieje związane są nierozerwalnie z rozległym majątkiem łagiewnickim i jego właścicielami. Głównie z tymi, którzy w XVIII w. przejęli dobra – z Karnkowskimi, herbu Junosza.

 
Architekci pochodzenia żydowskiego (do 1914 r.) Dodano dnia 12.07.2004 , autor: Ryszard Bonisławski
 

W jednym z najstarszych przewodników po Łodzi, wydanym w 1912 r. znajdziemy charakterystyczną ocenę miasta : „Łódź jako miasto fabryczne z niedawną przeszłością niema żadnych zabytków architektury i żadnych pomników, posiada jednak kilkadziesiąt gmachów godnych uwagi oraz kilka publicznych ogrodów, starannie utrzymanych ...”. 

 
Brama Europy (hotel Savoy) Dodano dnia 07.07.2004 , autor: Ryszard Bonisławski
 

Wiek XIX był dla Łodzi okresem wzmożonego rozwoju przemysłu i handlu, jednocześnie w szybkim tempie zwiększała się liczba mieszkańców miasta, znalezienie w tej sytuacji czasowego locum dla kupców, finansistów , komiwojażerów, zespołów artystycznych  itp. było bardzo trudne. Wielu przedsiębiorczych łodzian dostrzegając możliwość zrobienia dobrego interesu zdecydowało się na otwarcie zajazdów i hoteli.  Powstawały one głównie przy ul.Piotrkowskiej i w jej sąsiedztwie. Do najstarszych zaliczały się: "Paradyz", "Polski", "Victoria", "Grand", "Manteuffel", "Klukas", "Hamburski", "Ryski" itp.

 
Cerkiew w Parku Kolejowym Dodano dnia 12.09.2011 , autor: Ryszard Bonisławski
 

W maju 1877 r. prezydent Łodzi zaprosił miejskiego architekta Hilarego Majewskiego na  nietypowy spacer po mieście, zlustrowano wszystkie niezabudowane place położone w jego centrum, a później przeprowadzono wielogodzinną dyskusję. Jej celem było wybranie miejsca pod budowę przyszłej cerkwi. Carskie rozporządzenie w jasny sposób określało jej położenie – miała powstać na centralnym placu miasta. W Łodzi jedynym placem spełniającym ten warunek był rynek Nowego Miasta (obecny pl. Wolności), ale po wybudowaniu dworca kolejowego „centrum” przesunęło się w jego okolice. 

 
Kolumna sieroca Dodano dnia 10.08.2004 , autor: Ryszard Bonisławski
 

W najstarszej części Chojen, obok kościoła parafialnego odnajdziemy dwie ulice o nieco tajemniczych nazwach – ul. Jana Mulinowicza i ul. Kolumny. Jan Mulinowicz nie figuruje w encyklopediach i słownikach biograficznych, jego nazwisko spotkamy jedynie w „Opisie Miasta Łodzi” sporządzonym w 1853 r. przez Oskara Flatta, który
w przytoczonej legendzie podaje nazwisko w zmienionej formie Jan Malinowicz.

 
« Poprzednia - 1 - 2 - Następna »